Національний гірничий університет більше 20 років працює у сфері енергозбереження та енергоефективності. Завдяки досвіду, наявним розробкам та високій кваліфікації фахівців НГУ застосовує комплексний підхід до вирішення проблем енергозбереження як побутових, так і промислових споживачів.
Перший крок до енергозбереження – енергетичний аудит об’єкту.
На основі експертного висновку пропонуються рішення щодо зменшення використання енергії або диверсифікації джерел енергії. Головна мета енергетичного аудиту – це необхідні заходи для зменшення плати за споживання енергоресурсів.
Строк та вартість енергетичного аудиту та розробки рекомендацій щодо підвищення енергоефективності залежить від кількості споживачів енергії на об’єкті.
Наступні кроки обумовлені:
- обранням раціонального типу енергоносія та його джерело (у тому числі із застосуванням таких альтернативних та поновлювальних джерел енергії, як теплові насоси, пелетні котли, сонячні колектори, тощо);
- рекомендаціями, яке обладнання доцільно замінити на менш енергоємне;
- пропозиціями щодо системи керування споживачами, що зменшують використання енергії;
- визначенням оптимальних режимів роботи обладнання, що забезпечують найменше енергоспоживання на одиницю корисної роботи;
- обґрунтуванням доцільності системи моніторингу енерговикористання;
- визначенням, які конструктивні елементи вимагають заміни або реконструкції для енергозбереження у будівлі;
- пропозиціями варіантів виробників, типів матеріалів та обладнання для встановлення.
Після вибору замовником заходів з енергозбереження розробляється проектно-кошторисна документація для впровадження, виконується шеф-монтаж та сервісне обслуговування встановленого обладнання.
Попередні дослідження та впровадження розроблених заходів на промислових підприємствах показали, що зменшення вартості споживаних енергоресурсів досягає 30 – 60 %.
На розширеному засіданні виїзної координаційної ради з питань розвитку підприємництва «Енергоефективні технології» відбулася дискусія між представниками НГУ (Юлія Хацкевич, Тетяна Чумаченко), представником компанії «Кітотерм», радником міського голови Володимиром Адамовичем Мелещиком і директором Дніпропетровського регіонального центру з інвестицій та розвитку Алімом Вікторовичем Молоданом. Скорочену версію цієї дискусії ви можете прочитати нижче
Юля Хацкевич
Перш ніж почати роботу з оптимізації використання всіх видів енергії, необхідно зрозуміти, чи можна це зробити, яким чином та наскільки можна скоротити споживання. Ці технічні питання вирішуються з допомогою енергетичного аудиту. Ефективність його безсумнівна, допоможе уникнути типових помилок стереотипного мислення.
Мелещик Володимир Адамович
В нашій зоні не ефективно використовувати такі альтернативні джерела, як сонячна або вітрова енергія в силу кліматичних умов.
Представник компанії «Кітотерм»
Можна перейти на електрику, як джерело теплової енергії. Багато хто починають встановлювати спеціальне обладнання.
Тетяна Чумаченко
Є фірми, які виробляють таке обладнання. Але це досить дорогий джерело. І потім, спробуй відмовитися від центрального опалення і перейти на своє. Мало не здасться.
Юля Хацкевич
Навіть якщо держава прийме програму переходу на електрику, тоді потрібно будувати нові атомні станції, інакше труба, вірніше вилетимо в трубу за витратами.
Представник клубу підприємців Дніпропетровська
А вугілля або мазут?
Тетяна Чумаченко
Це все одно, що повертатися в минуле століття. І так екологія - покращувати і покращувати.
Представник клубу підприємців Дніпропетровська
Є ще сільськогосподарські відходи.
Молодан Алім Вікторович
Уявляєш тюки сіна в місті? А де зберігати? Пелети йдуть в єврозону, який сенс продавати їх на Україні, якщо на ринку за них платять більше. Та й топки у нас такі, що заощадити важко, це не те, що у них там, на заході.
Мелещик Володимир Адамович
Сьогодні містом розглядається питання теплопостачання за рахунок спалювання сміття. Планується будівництво заводу.
Юля Хацкевич
Краще все-таки в кожному конкретному випадку підійти індивідуально. Те, що добре для сільської місцевості, не завжди працює в умовах міста. І потім, найбільш енергоємним в Україні є виробничий сектор, а не населення. Використання тільки автоматичних систем управління пром.оборудования дає економію електрики до 20-30%. Поставте тепловий насос на багатоквартирний будинок, заощадите 30% споживання газу.
Ви можете висловити своє бачення вирішення проблем енергетичної ефективності та енергозбереження в коментарях до цієї статті!